مشاوره قبل از بارداری :


بسیاری از مشکلاتی که در طی حاملگی رخ می دهد در صورتی که فرد آمادگی لازم را داشته باشد بهتر کنترل می شود . این آمادگی و اطلاعات توسط پزشک متخصص زنان به خانم، قبل از بارداری ارائه می شود. برخی بیماری هایی که بر بارداری و جنین تاثیر می گذارد و سلامت آنها را به خطر می اندازد بسیار مهم می باشند که به موارد زیر می توان اشاره نمود :


Woman healthcare


1) دیابت :

خانمی که دارای بیماری دیابت است برای باردار شدن باید ابتدا بیماری او کنترل شود و بررسی هایی انجام شود تا اجازه بارداری داده شود . در صورت کنترل کلوگز بسیاری از عوارض جنینی و مادری قابل پیشگیری می باشد .

2) فشار خون :

فشار خون قبل از بارداری عارضه ای است که بر سلامت مادر و جنین تاثیر منفی می‌گذارد. از عوارض داشتن فشار خون بالا قبل از زمان بارداری و تاثیرات آن بر جنین می‌توان به جداشدن زودرس جفت، مسمویت حاملگی، دفع پروتئین در ادرار و ... اشاره کرد. یک چهارم خانم‌های بارداری که دچار فشار خون بالا در زمان بارداری هستند به عارضه مسمومیت حاملگی (پره اکلامپسی) مبتلا می‌گردند. این پدیده معمولا بعد از هفته‌ بیست و هشتم بارداری اتفاق می‌افتد.

3) صرع :

اگر خانمی دارای صرع می باشد و تصمیم به بارداری دارد حتما باید با پزشک متخصص مغز و اعصاب خود مشورت کند و تا حد امکان داروی خود را تعدیل کند حتی در صورت امکان از یک دارو استفاده کنند .

4) چاقی :

یکی از مواردی که مهم است تا قبل از بارداری بررسی شود ،چاقی و اضافه وزن می باشد که حتما باید کنترل شود. زیرا چاقی عوارضی را در بارداری ایجاد می کند .

5) تالاسمی :

در این مشاوره زوجین از وجود تالاسمی بررسی می شوند و در صورتی که تنها یکی از زوجین ناقل این بیماری باشد اجازه بارداری داده می شود در غیر اینصورت پزشک اجازه بارداری نمی دهد .

6) واکسیناسیون :

انجام واکسیناسیون برای بانوان قبل از بارداری ضروری است و بایستی در خصوص واکسن آنفلوآنزا و سرخچه با پزشک خود مشورت نمایند.

مشاوره ژنتیک :

اين مشاوره که بيشتر در ايران رايج است، به افرادي پیشنهاد می شود که قصد ازدواج بويژه با خویشاوند خود را داشته و در عين حال نگران ابتلاي فرزند آينده خود به بيماري ژنتيکي می باشند


Genetic Consult


مصرف برخی مکمل ها :

مانند اسید فولیک یکی از مواردی است که مورد توجه قرار می گیرد و مصرف آن توصیه می شود . تحقیقات نشان داده است مصرف این مکمل می تواند مانع از بروز عوارض بارداری بخصوص ناهنجاری های لوله عصبی شود .

B Vitamina